Ved to afholdte ENERGIroadshows i Fynshav og Gråsten, blev deltagerne opdelt i interessegrupper. Vi har valgt at følge op med faktaoplysninger, gode erfaringer og tips ved køb af varmepumper og solvarmeanlæg på denne side.
Oplysninger fra Teknologisk Institut
Solenergi:
Oplysninger fra Teknologisk Insitut
Gratis almen rådgivning for private
Generel information samt download
I forbindelse med information omkring varmepumper, så kan jeg varmt anbefale, at se information samt varmepumpetyper her.
Vi har netop fået monteret en varmepumpe af: https://heatnow.dk
Super arbejde og varmepumpen kan virkelig levere en god varme
Der er mange gode varmepumper på markedet, vi fik hjælp til at vælge vores på http://varmepumpe-guide.dk de havde også en fed feature som hjalp med at give et overblik over besparelsen i forhold til el-varme. De tilbyder man kan indsætte beregneren på andre hjemmesider, måske det var noget for kommunen at tilbyde borgerne 🙂
Tak Tim, for dit input. Det fremhæver vi overfor brugerne, da det er godt at få råd fra nogen, der har haft glæde og nytte af linket.
Vi har netop fået monteret en varmepumpe på kontoret ved http://købgranit.dk.
Det har givet et helt andet indeklima siden den er kommet op og hænge. Nogle ting vi blev anbefalet og gå efter er: Lydniveauet og strømforbruget, vi kunne se på de forskellige mærker at der er ret stor forskel på netop dette.